Do kýbľa s KÝBĽOM

Od 1.9.2024 bude u nás v lezeckom centre z dôvodu zvýšenia bezpečnosti dovolené používať iba poloautomatické a automatické istiace prostriedky a už nebude možné používať istiace zariadenia typu „kýblik“ (reverso/ATC).


PREČO?

Pretože bezpečnosť je v LA SKALA lezeckom centre prioritou číslo jedna!
Pred rokmi aj tí najlepší horolezci na svete používali na istenie osmu, či polovičný lodný uzol. Ale tak, ako sa vyvíja lezenie, vyvíjajú sa aj technológie, ktoré sa starajú o našu bezpečnosť.
Uvedomujeme si, že istiace prostriedky typu „kýblik“ majú stále miesto v lezení, a toto nie je pokus ich potopiť. Ide skôr o snahu, aby naše športovisko a lezenie u nás boli čo najbezpečnejšie.
Ak už používate zariadenie na asistované brzdenie, táto zmena sa vás nedotkne. Pre tých, ktorí stále používate zariadenia typu „kýblik“ a chcete pokračovať v istení v našom lezeckom centre odporúčame, aby ste si vybrali novšie zariadenie spĺňajúce podmienku asistovaného brzdenia a využili prechodné obdobie, počas ktorého sa ho naučíte bezpečne používať.

A keďže tento nápad zaujal aj samotných výrobcov istiacich zariadení, v našom obchodíku ich aktuálne nájdete za zvýhodnené ceny - ide konkrétne o Mammut Smart, Edelrid Mega Jul, AustriAlpin Fish a Petzl Grigri a Grigri+. 

Prioritou v lezeckom centre LA SKALA je zabezpečiť, aby všetci zostali v bezpečí a zároveň sa pri lezení zabavili. Boli by sme veľmi nešťastní, keby sa u nás stala smrteľná nehoda, ktorej by sa dalo predísť, a po posledných úrazoch, ktoré boli spôsobené istením práve na „kýblikoch“ cítime, že je našou povinnosťou tieto nehody čo najviac obmedziť. Prechod na výlučné používanie istiacich zariadení s asistovaným brzdením je krokom, ktorý mnohé lezecké centrá vo svete už urobili preto, aby zvýšili bezpečnosť vo svojich zariadeniach.
Počnúc 1. septembrom 2024 robíme tento krok aj my, aby sa po návšteve nášho lezeckého centra každý vrátil bezpečne domov.


laskala team